Tuitjenhorn Café De Ruif Koorndijk 84

Restaurant Ruig, 2025. Foto Ina Broekhuizen
Café Centraal
Aris de Wit was jarenlang eigenaar van café De Ruif. Hij vertelt over de geschiedenis van het pand.
‘Opa Duyves was de vader van mijn moeder. In 1931 liet hij op zijn land een café met woonhuis zetten door Ger Sneekes. Zijn zoon, mijn ome Cor Duyves, begon daar als kastelein. Het café had de naam café Centraal. In hetzelfde pand zat ook een winkeltje waar broeken en jurken werden verkocht.
Mijn vader Jan de Wit was in de oorlog bakker in Den Helder. Hij moest vluchten want de stad werd ontruimd. Met zijn gezin trok hij naar Tuitjenhorn, ze gingen inwonen in de boerderij van opa en oma Duyves. Daar op zolder werd ik geboren, midden in de oorlog.’

Oude ansicht van het café (collectie Nic Mulder)
De Ruif
‘In 1947 nam mijn vader het café over van ome Cor. Wij gingen bij het café wonen, in het winkeltje kwam een postkantoor.
Toen ik ouder was, stuurde mijn vader me overal naar toe om te leren, onder meer naar Warmenhuizen. Ik werkte ook als loodgieter en leidekker. Het werken in een café vond ik leuk. Gelukkig trof ik een meisje dat daar ook voor voelde: Ans Groot uit Warmenhuizen.
In 1972 nam ik het café over van mijn vader. We kregen later ook twee cafés in Heiloo, maar Tuitjenhorn hielden we aan. Dat werd gerund door medewerkers. Een van hen, Jan Beentjes, bedacht een nieuwe naam, het werd café De Ruif.
Toen ik tachtig werd, in 2021, ben ik gestopt met werken en twee jaar later heb ik, op aandringen van mijn kinderen, de zaak verkocht.’
Nieuwe bestemming
Op 1 januari 2017 kregen Bernd Gerats en Gaby Gerats-Tesselaar de sleutel van De Ruif. Zij verbouwden het pand tot een restaurant Ruig dat in hetzelfde jaar werd geopend.