Gevelaanzicht café De Sport, 1988
Voor het jaar 1927 had Wiggert Haring op het adres Ganker 33 een woonhuis en een fietsenzaak. Rond 1927 bouwde hij aan het woonhuis een café dat de naam café Haring kreeg. Wiggert runde het etablissement 21 jaar, daarna verkocht hij de zaak aan zijn schoonzoon Nic Imming. In de volksmond werd het toen café Imming.
Kermis in het café van Wiggert Haring, jaren dertig.
In 1929 werd het café clublokaal van voetbalvereniging SEW. De verbinding tussen café en vereniging werd allengs sterker. In 1953 liet Imming een flinke danszaal aan het café bouwen. In 1954 kreeg de zaak de naam De Sport te geven. De schuur achter het café werd jarenlang gebruikt als kleedkamer. ’s Winters werd er getraind in de zaal, voor de voetbalkeuring kon men in de keuken terecht. De thee voor in de wedstrijdpauze werd in een mand op de fiets naar het veld gebracht. Na afloop verzamelden spelers en publiek zich in het café.
De klas van meester Loos op het podium, 1958.
Klas op het toneel
In 1957 werd de school te klein dus startte meester Ben Loos uit nood met een klas op het podium in de zaal. Bruiloften werden bij voorkeur op woensdag gevierd want dan waren de kinderen ’s middags vrij. Deze situatie duurde tot 1962 toen de nieuwe school klaar was.
Van 1962 tot 1975 was Bertus Schilder eigenaar van de zaak. In 1970 werd een nieuwe bar in het café gebouwd.
De voorgevel van het café, 1964.
Na Bertus Schilder kwam een aantal eigenaren die ieder slechts enkele jaren bleven. Gijs Nijboer hield het langer vol: van 1984 tot 1990, Co Eliveld volgde hem op van 1990 tot 2000. In dat jaar werd het hele pand verkocht aan Peg Doodeman die het vervolgens verhuurde aan Vincent Baten. De naam veranderde in De Uitbaterij. Veel verenigingen vonden onderdak bij Vincent, mede omdat het café Het Wapen van Nibbixwoud hiertoe minder mogelijkheden bood.
Horecabestemming eraf
In 2005 kocht Baten de zaak van Doodeman en vrijwel onmiddellijk verkocht hij het pand aan een projectontwikkelaar. Baten bedong bij de verkoop dat de horecabestemming eraf zou gaan. De reden was dat hij Het Wapen van Nibbixwoud huurde.
Enige jaren later werd het pand verbouwd tot appartementencomplex.
Bron: Tot uw dienst, 75 jaar middenstand
Uitgave Historische Stichting De Cromme Leeck, 2014.
Uitgave Historische Stichting De Cromme Leeck, 2014.
Foto’s Beeldbank De Cromme Leeck tenzij anders is aangegeven.
Het pand in het najaar van 2024. Foto Ina Broekhuizen.